no en
Samarbeidspartnere
Get Adobe Flash player
6 punkter for ringvirkninger i nord
findcontracts
Maria-PUD høsten 2013
Wintershall og partnerne i Maria-lisensen i Norskehavet vil levere inn Plan for utbygging og drift (PUD) av feltet høsten 2013.

borgland-dolphin_480.jpg

Maria-funnet ble gjort i utvinningstillatelse 475BS/CS i 2010. Det ligger på ca 300 meters havdyp ca. 15 km sørøst for Åsgard og 39 km sør for Heidrun, og feltet dekker arealer i blokk 6406/3, 6407/1 og 6507/10 i Norskehavet. Funnbrønnen 6406/3-8 ble boret sør i feltet fra mai til august 2010. En avgrensningsbrønn, 6407/1-5S Maria Appraisal nord i feltet, startet i januar 2012 med semien ”Borgland Dolphin.”

Boringen er beregnet å vare i omtrent 60 dager. Dersom brønnen blir besluttet testet er dette beregnet til å ta omkring 20 dager. Brønnen skal skaffe informasjon om hydrokarbonpotensialet i formasjoner i Nedre og Midtre Jura (Garn formasjonen, Ile og Tilje formasjonen). Maria-funnet er anslått til mellom 60 og 120 millioner fat utvinnbar olje og mellom én og tre milliarder standard kubikkmeter (Sm3) gass.

Flyter, eller subsea
Partnerne vurderer to hovedalternativer som utbyggingsløsning for Maria-feltet; en stand-alone med en FPSO (Floating Productions, Storage and Offloading vessel) eller en ren subsealøsning. Valget av utbyggingsløsning avgjøres av Maria Appraisal-brønnen, hvor boringen fremdeles pågår. 

Velges FPSO-løsningen, blir det i tillegg en egen undervannsutbygging. Oljen vil eksporteres med shuttel-tankere og gasseksport vil skje via den eksisterende Åsgard-rørledningen til Kårstø eller andre alternative gasseksport systemer. Elektrisk kraft fra land vil bli utredet. Prisen for denne løsningen er så langt estimert til 21 milliarder kroner.

Går man for subsea, vil en egen undervannsutbygging bli knyttet opp mot en eller flere vertsplattformer. Vertene vil forsyne Maria-feltet med kraft, hjelpestoffer og eventuelt vann til vanninjeksjon og gass til gassløft, samt ha fasiliteter for olje- og gassprosessering. Vertenes infrastruktur for olje- og gasseksport vil benyttes. Aktuelle vertsplattformer under vurdering for denne utbyggingsløsningen er Heidrun, Kristin og Åsgard/Tyrihans. Prisen for denne løsninger er så langt estimert til 12 milliarder kroner.

En tredje og alternativ utbyggingsløsning ligger også på bordet; på muligheten for å inkludere det nærliggende oljefunnet Trestakk.

500 riggdøgn
Uansett hvilken løsning og hvor stor andel av feltet som bygges ut, vil man gå for en halvt nedsenkbar borerigg (semi). For utbygging av både Maria Nord og Sør er det planlagt å bore fire produksjonsbrønner og to vanninjeksjonsbrønner. For dette alternativet er borekampanjen estimert til 500 dager.

Blir det kun aktuelt med en utbygging av Maria Sør-feltet, er det planlagt å bore to produksjonsbrønner og en vanninjeksjonsbrønn. Dette vil at omtrent 250 dager å bore.

Kaks fra boring med vannbasert borevæske vil slippes ut på feltet, borekaks fra boring med oljebasert borevæske vil tas til land for behandling. Basisalternativet for produsertvannet fra Maria ved en selvstendig utbygging av feltet og ved en undervannsutbygging tilknyttet Heidrun, vil være å reinjisere vannet i en injeksjonsbrønn. Ved en undervannsutbygging tilknyttet Kristin eller Åsgard vil produsertvannet renses før det slippes ut i sjø.

Produksjonsstart i 2016
Partnerne i Maria håper å ha en godkjent PUD i hånden senest i første kvartal 2014. Deretter vil Installasjons- og anleggsfasen foregå fra 2015-2016 (i verste fall 2017), samtidig som boringen foregår. Commissioning og produksjonsstart håper man på i 2016 (2017).

Partnere i Maria-lisens 475BS/CS  er Wintershall Norge ASA (operatør – 50 prosent), Petoro AS (30 prosent) og Centrica Resources Norge AS (20 prosent).


Andre nyheter
Overskrift*:
Navn:
Kommentar*:
Snarveier
NYHETER FRA PETRONORD.NO
Nytt fra media
Leteuken Nord ? Uke 21, 2013 Borestarten på Nunatak er den største nyheten på nord-norsk sokkel ...
- Bellona villeder om Aasta Hansteen-gassen - Tatt ut av ren luft, sier Europas ledende ekspert på gasspriser om ...
Mener Statoil må utrede miljøkonsekvenser av Castberg-utbygging
Klima- og forurensningstilsynet (Klif) mener Statoils forslag ...
Petro Arctic - 78 40  62 30 - post@petroarctic.no
tibe:Molde